W zależności od kierunku studiów, brane są pod uwagę inne przedmioty maturalne. Zawsze jest to język obcy nowożytny plus wybrane przedmioty z listy rozszerzonych. W trakcie obliczania wyniku przedmiotowego brana jest pod uwagę wyłącznie forma pisemna z egzaminu maturalnego. Żaden dobrze zdany egzamin ustny nie przyczyni się do wyższej noty, kwalifikującej nas na przyjęcie na uczelnię.
USOS UJ ma kilka wariantów liczenia punktów, w zależności od tego, w jakim kraju absolwent zyskał świadectwo maturalne. W przypadku Polski wynik z przedmiotu z poziomu rozszerzonego mnoży się przez 1, a z języka obcego nowożytnego przez 4/3. Najwyższy wynik, jaki będzie brany do kwalifikacji, jest 100. Jeżeli wynik jest wyższy niż 100, będzie on wyrównany do 100. Następnie wyniki sumuje się i dzieli przez liczbę przedmiotów wziętych pod uwagę.
Jeżeli wymagany przedmiot nie znajduje się na naszym świadectwie maturalnym, wówczas za taki przedmiot dostajemy 0 punktów, ale nadal USOS UJ bierze nas pod uwagę w trakcie rekrutacji. Na studia lekarskie wymaga się wysokich not z przedmiotów, branych pod uwagę podczas rekrutacji. Brak wymaganej wysokiej oceny z jednego z wymaganych przedmiotów dyskwalifikuje nas od razu i nie zostajemy przyjęci w poczet studentów.
Czy na Uniwersytecie Jagiellońskim możemy studiować dietetykę?
Na wydziale lekarskim w USOS UJ jest przewidziana dietetyka studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Tutaj również obowiązują normy rekrutacyjne, biorące pod uwagę specyficzne obliczanie wyników z przedmiotów maturalnych. Do przedmiotów branych pod uwagę zalicza się te z programu rozszerzonego oraz język obcy nowożytni.
Ucząc się na kierunku dietetyka studia I stopnia będziemy mieć około 30 przedmiotów w ciągu trzyletniego okresu nauki, związanych z anatomią, fizjonomią, psychiką człowieka, z medycyną i badaniami naukowymi oraz z odżywianiem zwykłym, specjalistycznym (diety) i zaburzeniami odżywiania. Spotkamy się także z takimi przedmiotami jak mikrobiologia, neurogastronomika, etnodietetyka.
Program nauczania przewiduje praktyki zawodowe, które będą odbywane w szpitalach. Licencjat możemy przebić studiami drugiego i trzeciego stopnia, uzyskując tytuł magistra i doktoranta.
Jakie są zasady rekrutacji na kierunku dietetyka USOS UJ?

Ubiegając się o przyjęcie na studia dietetyka, wymagane jest:
- założenie przez kandydata konta w systemie IRK na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego;
- dokonanie rejestracji;
- wniesienie opłaty rekrutacyjnej.
Pod uwagę będą brane wyniki z przedmiotów maturalnych rozszerzonych z biologii i chemii oraz języka obcego nowożytnego. Wyniki brane są pod uwagę tylko z przedmiotów pisemnych. W przypadku starej matury zasadą rekrutacji na kierunku dietetyka USOS UJ będą to zarówno przedmioty pisemne, jak i ustne. Oblicza się z nich średnią ocen i przelicza na procenty.
Wzór obliczenia wyniku przedmiotowego polskiej matury
Przy obliczaniu wyników z przedmiotów maturalnych, z tzw. polskiej matury, posługiwać się należy specjalnym wzorem. Jeżeli znamy ten wzór, sami obliczymy wynik przedmiotowy. Da nam to rozeznanie, czy mamy stosunkowo wysokie szanse na dostanie się na konkretny kierunek. W zasadach rekrutacji na kierunku dietetyka OSOS UJ brany jest pod uwagę ten sam wzór, co na pozostałych kierunkach.
Ten wzór to: {pi(1) x wi(1) + …+ pi(n) x wi(n)} / W
Objaśnienia:
- pi- wynik przedmiotowy z przedmiotu „i”
- wi- waga danego przedmiotu „i”
- W- suma „n” największych wag przewidzianych w rekrutacji przedmiotów
- n- uwzględniona liczba wyników przedmiotowych
- ukośnik oznacza symbol dzielenia.
Do systemu w USOS UJ wprowadzamy wszystkie przedmioty, a ten wybierze wyniki przedmiotowe, które dadzą najwyższy możliwy rezultat kwalifikacyjny.
Autor tekstu:
Beata Goździk – copywriter,
autorka książki dla młodzieży Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018)
oraz lektorka audiobooków.
Źródła:
- https://rekrutacja.uj.edu.pl/studia-i-stopnia/obliczanie-wyniku,
- https://rekrutacja.uj.edu.pl/studia-i-stopnia/obliczanie-wyniku/polska-matura,
- https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_20/programme/dietet_s1s_P/?from=field:dietet,
- https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/szukajPrzedmiotu&method=faculty_groups&jed_org_kod=UJ.WL&grupaKod=DT.1.S.1.OR&cp_.
Czy jeśli w liceum jestem w klasie biologiczno-chemicznej, to mogę starać się o studia dietetyczne? Muszę zdawać na maturze jakieś specjalne przedmioty do tego?