Zaczęło się lato, a wraz z nim długo wyczekiwane wakacje. Z uwagi na sytuację panującą w kraju i na świecie, a także ograniczenia spowodowane koronawirusem, nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd na wczasy czy kolonię. W takiej sytuacji, co może być lepszego niż umieszczenie w ogrodzie własnego basenu. Taka inicjatywa wcale nie musi być związana z koniecznością ponoszenia jakiś bardzo dużych kosztów. Warto wiedzieć jakie są dostępne możliwości i czym się kierować przy wyborze basenu ogrodowego.

Dostępne możliwości

Zastanawiając się, jaki basen ogrodowy wybrać, warto wiedzieć jakie są dostępne możliwości proponowane na rynku. Przede wszystkim obowiązuje najważniejszy podział na baseny wolno stojące i budowane w gruncie. Ponadto w sklepach dostępne są:

  • baseny rozporowe,
  • baseny ze stelażem,
  • baseny stalowe,
  • baseny drewniane.

Każda z tych możliwości wiąże się z szeregiem zalet, jednak nie są też wolne od wad.

Baseny rozstawiane tylko na lato

Jeżeli ktoś nie chce przeznaczać zbyt dużo czasu na budowę basenu i wykonywanie wszelkich prac roboczych, z powodzeniem może zdecydować się na rozstawienie basenu, który będzie służył tylko latem. Dostępne możliwości są niezwykle solidne i wzmocnione włóknem szklanym. Materiał jest bardzo trwały, a także odporny na działanie wszelkich szkodliwych czynników, jak np. promienie UV, zbyt wysokie czy zbyt niskie temperatury. Warto zaznaczyć, że taki basen ma wielowarstwową budowę, często jest dodatkowo wzmacniany m.in. po to, aby uchronić wodę przez wystygnięciem. Po zakończeniu sezonu należy go dokładnie umyć i umieścić, np. w pomieszczeniu gospodarczym, czy na strychu.

Basen w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Baseny rozporowe

Wśród basenów rozstawianych na lato można wyróżnić te rozporowe lub ze stelażem. Baseny rozporowe są zdecydowanie najtańsze. Nie trzeba ich w żaden sposób rozstawiać, gdyż ostateczny kształt zyskują dopiero po napełnieniu wodą. Dlatego też, aby ścianki nie opadały, konieczne jest wypełnienie basenu maksymalną ilością wody!

Ponadto z uwagi na to, że ścianki basenu muszą wytrzymać bardzo duży napór wody, niezwykle ważne jest ustawienie go na płaskim, wyrównanym poziomie. Konstrukcje rozporowe zazwyczaj nie są zbyt duże i wysokie.

Baseny ze stelażem

Kolejną możliwością są baseny ze stelażem. Ich ścianki utrzymują się w odpowiedniej pozycji dzięki wykorzystaniu specjalnej, metalowej ramy i stelażu. Mocne podpory ustawia się wzdłuż obwodu basenu w starannie określonych odstępach. Baseny tego typu mogą być bardzo duże i wysokie. Największe prostokąty dostępne w sklepach mogą mieć nawet 12 metrów. Warto zaznaczyć, że baseny ze stelażem mogą mieć dowolne kształty (np. owal, prostokąt czy elipsa). Nie musza być one także wypełnione wodą w 100%, jednak mimo wszystko powinno się je stawiać na twardej i równej powierzchni.

Baseny stalowe i drewniane

Zastanawiając się, jaki basen do ogrodu wybrać, można także postawić na mniej popularne rozwiązania jak baseny stalowe czy drewniane. Te pierwsze mają konstrukcję w całości wykonaną z ocynkowanej stali. Ich ścianki są pokryte specjalnym tworzywem sztucznym, które jest odporne np. na promienie UV i inne czynniki. Mogą one mieć długość nawet do 10 m, a głębokość do 1,5 m. Możliwości jest naprawdę wiele.

Z kolei baseny drewniane to rozwiązanie bardzo solidne i atrakcyjne wizualnie. Taki zbiornik długo utrzymuje ciepłą wodę i nie ma ryzyka wystąpienia żadnych dziur i przetarć. Wnętrze basenu wykłada specjalne folia, zamocowana za pomocą specjalnych profili.

Jak wiadomo, do każdego rodzaju basenu konieczne jest dokupienie specjalnych akcesoriów i produktów ułatwiających utrzymanie czystości.

Odpowiadając na pytanie ile kosztuje budowa basenu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Budowa basenu
Źródło: Pixabay.com

Przede wszystkim znaczenie ma wielkość i rodzaj basenu. Wiadomo, że mniejsze zbiorniki rozporowe będą o wiele tańsze od dużych basenów w gruncie. Ciężko więc podać orientacyjną cenę, jednak można zaznaczyć, że baseny, w których możliwe będzie pływanie są dostępne już od około 2000 zł, a bardzo duże modele to koszt nawet ponad 20 tysięcy.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – Oligofrenopedagog
interesujący się modą, makijażem,
wszelkimi tematami związanymi z aranżacją wnętrz i ogrodów.

One Reply to “Jaki basen do ogrodu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.