Infekcje intymne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są przykrą dolegliwością, bo mogą pojawić się objawy bólowe, w przypadku kobiet swędzenie pochwy, a w przypadku obojga płci pieczenie, a nawet ból przy oddawaniu moczu. Często z infekcjami intymnymi łączy się zapalenie dolnych dróg moczowych, najczęściej pęcherza moczowego. Może dojść również do zapalenia cewki moczowej. Warto dowiedzieć się więcej na temat infekcji intymnych i ich leczenia.

Przyczyny pojawiania się infekcji intymnych

Z reguły przyczyną infekcji intymnych są zakażenia grzybiczne lub bakteryjne. Można nabawić się ich korzystając chociażby z zanieczyszczonego basenu. Przyczyny infekcji intymnych związane są z niewłaściwymi nawykami, może być to np. nieodpowiednie podcieranie się po oddaniu stolca. Choroby przebyte lub przewlekłe także mają wpływ na pojawienie się infekcji intymnych. Poza nieprawidłowymi nawykami higienicznymi do pojawiania się infekcji intymnych przyczyniają się: antybiotykoterapia, cukrzyca, ciąża, zaburzenia hormonalne, suchość pochwy, infekcje bakteryjne w obrębie innych narządów, a także stres.

Objawy infekcji intymnych, których nie należy bagatelizować

Do objawów infekcji intymnych należy zaliczyć świąd okolic intymnych, pieczenie, upławy. Pojawia się też zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych, zaczerwienienie przedsionka pochwy, zmiana wyglądu wydzieliny czy uczucie suchości w pochwie u kobiet. W przypadku grzybicy pochwy pojawia się uporczywy świąd, bolesność w trakcie stosunku, oddawanie moczu, pieczenie i upławy. Upławy w przebiegu grzybicy mają grudkowatą, serowatą konsystencję. Z kolei poziom pH wydzieliny z dróg rodnych jest w tym przypadku niezmieniony. Bakteryjne infekcji intymne objawiają się wydzieliną z pochwy o biało-szarym kolorze i rybim zapachu. Ponadto poziom pH jest zmieniony i większy niż 4,5. W przypadku innych infekcji bakteryjnych upławy mogą mieć żółtawy lub zielonkawy kolor, być wodniste i pieniste. Świądowi, pieczeniu, bólowi, obrzękowi czy zaczerwienieniu warg sromowych towarzyszą trudności z oddawaniem moczu. W przypadku mężczyzn objawami infekcji intymnej są: ból przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie żołędzi, ból pojawiający się przy ejakulacji.

Jak leczyć infekcje intymne?

Leczenie infekcji intymnych zależne jest od patogenu, czyli przyczyny, która wywołała infekcję. Przy objawach infekcji intymnej warto udać się do ginekologa. Można stosować globulki, płyny do irygacji, żele lub kremy, które mają przywrócić prawidłowe pH pochwy i ograniczają rozwój nieprawidłowej mikroflory. Na początku warto sięgnąć po leki na infekcje intymne bez recepty. Powinni je zażywać oboje partnerzy seksualni, a na czas kuracji powinni powstrzymać się od seksu. Jeśli objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza. Aby zniwelować ryzyko infekcji intymnych, warto używać prezerwatyw. W przypadku antybiotykoterapii osłonowo należy stosować probiotyki. Należy unikać noszenia nieprzewiewnej i zbyt obcisłej bielizny. Trzeba dbać o zróżnicowaną dietę, sięgać po kiszonki, nabiał, owoce, szczególnie żurawinę. Sytuacje stresowe sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych, dlatego trzeba ich unikać i nauczyć radzić sobie ze stresem. Odpowiednie leczenie i postępowanie może pozwolić pozbyć się przykrych dolegliwości. Na pewno istotne znaczenie ma również unikanie miejsc, gdzie możliwe jest zakażenie bakteryjne układu moczowo-płciowego czy w przypadku kobiet także pochwy. Korzystanie z miejskich basenów lepiej ograniczyć do minimum. Warto zadbać kompleksowo o swoje zdrowie intymne i koniecznie należy leczyć się razem z partnerem seksualnym w przypadku infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.