Gdy chodzimy po lesie, poprawia nam się nastrój, wypoczywamy, wdychając bukiet leśnego zapachu oraz ciesząc oczy różnorodnością roślin. Las ma dla nas wiele skarbów, które możemy spożywać bezpośrednio na surowo lub przetwarzając je w konkretny sposób. Skarby te wpływają na nas leczniczo od wewnątrz oraz w postaci okładów. Na duże uznanie zasługuje między innymi sosna zwyczajna, której soki i olejki są od dawna stosowane w ziołolecznictwie i medycynie.

Sosna – właściwości?

Sosna właściwości ma wiele i oprócz tych wykorzystywanych w przetwórstwie drzewnym i papierniczym, z sosny pozyskujemy prozdrowotne olejki eteryczne oraz żywicę. Do tego celu zbieramy igliwie, pączki i pędy sosny. Każdy surowiec pozyskujemy w określonych terminach i z konkretnych drzew (jedne z żywych, inne ze ściętych).

Działają na nas:

  • witaminizująco;
  • odprężająco;
  • leczniczo (napotnie, wykrztuśnie, moczopędnie, żółciopędnie);
  • aromatyzująco.

Jakie sosna zastosowanie ma przy leczeniu schorzeń?

Gdy czubki sosny pokrywają się młodymi łuskowatymi pędami, zwiększają się sosny właściwości na nasz organizm. Możemy takie pędy zbierać pojedynczo i z umiarem. Zrywamy tylko te, które są pokryte łuską i najlepiej po jednej szypułce z każdej gałązki, by nie szkodzić drzewku, albo wszystkie ze ściętych drzew, przeznaczonych na przetwórstwo drzewne.

Gdy zaczną wyrastać z nich igły, taki surowiec będzie zawierać dużo więcej terpentyny, która jest wykorzystywana jedynie zewnętrznie. Zatem do przygotowania syropu do picia, już nie będą się nadawać.

Pozyskany syrop leczy kaszel i przeziębienie, uspokaja, wpływa na łatwiejsze zasypianie. Możemy go stosować nie tylko w porze, gdy jesteśmy chorzy, ale także do deserów lub herbat po ciężkim dniu albo podczas uczucia niepokoju. Oczywiście sosnę zastosować możemy także przy leczeniu:

  • reumatyzmu;
  • ischiasu
  • chorobach bakteryjnych skóry (trądzik).

Jak zastosować sosnę przy pocących się stopach?

Jeżeli mamy problem z przykrym zapachem stóp, pomożemy sobie poprzez uszykowanie kąpieli w odwarze z pączków sosny właściwości lecznicze lub z zimowego igliwia. Można też użyć gotowego olejku sosnowego. Do miski z ciepłą wodą wlewamy odwar i moczymy stopy do 10 minut. Dłuższa kąpiel mogłaby podrażnić skórę. Moczenie stóp w odwarze z sosny pozbawi je niemiłego zapachu. Przy okazji organizm zostanie odżywiony poprzez wchłonięte przez skórę składniki odżywcze.

Kąpiel możemy sobie sporządzić także dla całego ciała. Wówczas nasączymy całą skórę olejkami eterycznymi i zniwelujemy zapach potu spod pach oraz nasza skóra nabierze miłego sosnowego aromatu. Wyciszymy też zmysły. Warunek jest taki sam jak przy moczeniu stóp: tylko do 10 minut.

Jak wykorzystać pączki sosny i ich właściwości lecznicze?

Sosna i jej właściwości
Źródło: Pixabay.com

Gdy chorujemy na zapalenie górnych dróg oddechowych, mamy kaszel lub chrypkę, przygotowujemy z suszonych pączków sosny odwar. Pół łyżki pączków zalewamy jedną szklankę wody i pijemy 4 razy dziennie między posiłkami po 2 łyżki. Przy leczeniu tym odwarem będziemy wydalać większą ilość moczu, ponieważ w ten sposób nasz organizm będzie oczyszczał się z toksyn, bakterii i wirusów.

Pączki zbiera się wyłącznie z drzew ściętych, w okresie spoczynku wegetatywnego, od listopada do kwietnia. Suszymy je w ciepłym i suchym miejscu. Po wysuszeniu powinny być gładkie, o zamkniętych łuskach, powleczone żywicą, na przekroju zielonkawe, o zapachu balsamicznym, żywiczym o gorzkim i żywiczym smaku.

Jakie są rodzaje drzew iglastych?

W Polsce najbardziej pospolite są 3 rodzaje drzew iglastych, z których pozyskuje się surowce zielarskie. Od lat rosnące w polskich lasach drzewo iglaste nazwy ma zawsze dwie tak jak każda roślina. To nazwa w rodzimym języku i łacińskim.

Wśród polskich rodzajów drzew iglastych wyróżniamy:

  • jodłę pospolitą;
  • świerka pospolitego;
  • sosnę zwyczajną.

Pierwsze wymienione drzewo iglaste nazwę łacińską ma: Abies alba Mill. Drugie: Pieca abies Karsten. Trzecie drzewo iglaste nazwę nosi: Pinus silvestris L.

Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018).
Zwolenniczka własnych upraw.

Źródła:

  • Izabella Kiljańska i Hanna Mojkowska, Zielnik polski (wyd. INTERPRESS, Warszawa 1988) str. 329- 332,
  • Dr Maria Polakowska, Leśne rośliny zielarskie (Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1977) str. 107- 112.

One Reply to “Sosna i jej właściwości – sprawdź za co warto docenić to drzewo iglaste”

  1. Najlepszy jest taki sok prosto z drzewa. Mój tato ściąga go przez rurkę. Drzewo na tym nie cierpi, a rodzice mają naturalny i zdrowy sok 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.