Spóźniający się okres potrafi być naprawdę stresujący. Denerwuje nie tylko dziewczyny i kobiety, które obawiają się ciąży, ale także te, które zaplanowały sobie urlop lub ważne uroczystości, a tu nagle miesiączka samoistnie się przesuwa. Oczywiście może się zdarzyć, że z jakiś powodów ona zaniknie na miesiąc lub całkiem się przesunie, ale warto wiedzieć, co oznaczać może sytuacja, w której okres zanika całkowicie. W Internecie znaleźć można wiele wpisów młodych kobiet, które piszą dramatycznie „nie mam miesiączki, co mam zrobić”. To dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny braku miesiączki i czym to skutkuje.

Brak okresu przyczyny, które powinny zaniepokoić

Gdy pojawia się brak okresu, przyczyny szybko powinny zostać wyjaśnione. Taki stan rzeczy nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety i warto mieć tego pełną świadomość. Wraz z brakiem okresu przyczyny jasno mogą wskazywać na różne choroby. Gdy taki stan rzeczy przedłuża się, czyli okres nie pojawia się w kolejnym miesiącu, z całą pewnością należy pójść do lekarza, który wykona serie badań i pomoże rozwiązać ten problem, w jak najlepszy sposóbSpóźniający się okres, tak samo jak całkowity brak miesiączki zawsze bywają niepokojące. 

Warto więc wskazać najczęstsze przyczyny. Są nimi:

  • Zespół policystycznych jajników,
  • Nadwaga,
  • choroby tarczycy,
  • niedowaga,
  • uprawianie sportu w nadmiarze,
  • silny stres,
  • eliminacja żelaza z diety.

Nie każda z tych przyczyn od razu wymaga leczenia specjalistycznego.

Kiedy należy się martwić?

Spóźniający się okres zawsze stresuje. Tak samo jak całkowity brak miesiączki. Brak miesiączki może być pierwotny, jak i wtórny. O tym pierwotnym mówimy, wtedy gdy kobieta skończy 16 lat i nadal nie dostała pierwszego okresu. W takim przypadku konieczna jest konsultacja u ginekologa. Często problemem mogą być zaburzenia hormonalne, ale także przewlekły stres oraz zaburzenia odżywiania. Miesiączce na pewno nie sprzyjają nagłe utraty wagi oraz głodzenie się. Trzeba mieć to na uwadze.

Martwić należy się, wtedy gdy taki stan rzeczy pojawia się tak naprawdę samoistnie i nie jest spowodowany nagłą, widoczną chorobą. Do tego jeśli towarzyszą temu zawroty głowy, mdłości, silne bóle brzucha, biegunki czy zaparcia, z całą pewnością należy udać się do ginekologa, aby wykonać wszystkie niezbędne badania, ponieważ tylko one są w stanie wykryć ewentualną chorobę.

Nie mam okresu – czyli kiedy działać i jakie są tego skutki?

Kobieta z zanikiem miesiączki
Źródło: Pixabay.com

Tak jak było już wspomniane, wiele dziewcząt szuka porady w Internecie, posługując się hasłami typu „nie mam okresu i nie wiem, co z tym zrobić”. To kiedy pojawi się okres często jest kwestią indywidualną, ale jeśli nie pojawia się on przez dłuższy czas, na pewno warto pójść do lekarza.

Warto też wiedzieć, jakie mogą być skutki takiego stanu rzeczy. Jeśli wiadomo, jak poważny jest długotrwały brak miesiączki skutki są stosunkowo łatwe do wyobrażenia sobie. Na pewno rzutują one na cały organizm i mogą być naprawdę niebezpieczne.

Długotrwałymi skutkami braku miesiączki mogą być na przykład bardzo poważne zaburzenia hormonalne, które trudno jest później wyrównać. Oprócz tego mogą się pojawiać problemy z zajściem w ciąży oraz znaczące pogorszenie samopoczucia. Naprawdę nie wolno bagatelizować długotrwałego braku miesiączki skutki mogą być bowiem trudne do cofnięcia.

Jak leczyć brak miesiączki?

Wiele kobiet szuka odpowiedzi na to, w jaki sposób leczyć w takim razie brak miesiączki. Przede wszystkim podstawą musi być pójście do lekarza specjalisty, czyli najlepiej do ginekologa. Tylko on może zlecić specjalistyczne badania i odkryć przyczynę takiego stanu rzeczy. Często niezbędna jest terapia hormonalna, czyli przyjmowanie tabletek, które dobierane są konkretnie do pacjentki. Przede wszystkim o leczeniu muszą pomyśleć panie, które planują zajście w ciąże. Najlepiej więc jeszcze na długo przed zgłosić się do lekarza, który pomoże przywrócić okres i przede wszystkim ustabilizować organizm.

Autorka:
Monika – studentka dziennikarstwa.
W wolnych chwilach tworzy teksty
o tematyce modowej i zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.