Depresja to obecnie czwarty, najbardziej poważny problem zdrowotny na całym świecie. Każdy z nas może na nią zachorować. Dlatego też nie warto bagatelizować objawów i od razu zdecydować się na odpowiednią formę leczenia. W psychiatrii depresja to nic innego jak pewien szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.

Co warto wiedzieć o depresji?

Depresja przebiega u każdej osoby inaczej, dlatego jej rozpoznanie nie jest takie proste. Nie wystarczy tylko złe samopoczucie. Depresja to także utrata radości i zainteresowania czymkolwiek. Depresja objawy fizyczne to także problemy ze snem i z regeneracją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, do podstawowych objawów należy też:

  • obniżony nastrój,
  • anergia,
  • poczucie winy,
  • negatywna samoocena,
  • zaburzenia apetytu.

Chory dotkniętą chorobą ma także inną mimikę, smutny wyraz twarzy, monotonny głos pozbawiony emocji oraz spowolnione, ospałe ruchy. Warto zaznaczyć, że depresja może też mieć objawy neurologiczne.

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji są bardzo różne. Mogą one być uwarunkowane biologicznie.

W tym zakresie wyróżniamy:

  • depresję endogenną,
  • organiczną,
  • jadnobiegunową.

Pierwsza z nich jest wynikiem wystąpienia zaburzeń biologicznych (np. produkcja serotoniny). Ma także związek z czynnikami genetycznymi. Z kolei depresja egzogenna wiąże się z jakimś stresującym wydarzeniem w życiu, np. śmieć bliskiej osoby, rozwód itd. Zaburzenia mogą występować razem z chorobami somatycznymi i może być zarówno przyczyną jak i skutkiem tych chorób. Depresja może być też skutkiem przyjmowania różnych leków.

Ciekawym rodzajem jest depresja lękowa, która może być wywołana ogólnym lękiem i strachem przed jakimś czynnikiem. Jej objawy to przede wszystkim silne uczucie niepokoju.

Jak rozpoznać, że ktoś z najbliższego otoczenia ma depresje?

Jak wspomniano wcześniej, depresja dotyka bardzo dużą część społeczeństwa i praktycznie każdy z nas jest na nią narażony. Pierwsze objawy tej choroby u osób z najbliższego otoczenia można rozpoznać dzięki obserwacji. Umożliwia ona szybkie wyłapanie problemu. Jak wspomniano wcześniej najbardziej klasyczne objawy, które mogą napawać niepokojem, to np. zaburzenia snu, zbyt drastyczne wahania nastrojów czy całkowita utrata zapału i chęci do działania.

Leczenie depresji

Mężczyzna z depresją
Źródło: Pixabay.com

Jak wiadomo depresja to choroba ciężka i przewlekła. Nie da się jej pokonać bez podjęcia odpowiedniego i sprawdzonego leczenia. Przede wszystkim podstawą jest terapia farmakologiczna, która powinna być systematyczna i odpowiednio dobrana. Wyraźna poprawa jest widoczna dopiero po 6, a nawet 12 tygodniach. Dlatego, niezwykle ważna jest wytrwałość i systematyczność. 

W przypadku najcięższych postaci depresji można także stosować inne formy pomocy, np. leczenie za pomocą elektrowstrząsów. Przynosi ono bardzo szybko widoczną poprawę.

Jednak mimo tego, że dostępne jest naprawdę wiele metod walki z tą chorobą, zdecydowana większość osób dotkniętych depresją prowadzi leczenie farmakologiczne. Dzisiejsze antydepresanty nie wiążą się z praktycznie żadnymi skutkami ubocznymi, a także nie uzależniają, ani nie działają pobudzająco czy uspokajająco. Dla lepszego, szybszego i trwalszego efektu farmakologie można uzupełnić psychoterapią. Działanie podjęte przez lekarza jest indywidualne i zależne od potrzeb i możliwości danego pacjenta.

Warto zaznaczyć, że jeżeli epizod związany z depresją wystąpił, można się liczyć z możliwością nawrotu. W takiej sytuacji pacjenci szybciej się zorientują z jaką chorobą mają styczność, gdyż już przez to przechodzi. Stanów depresyjnych nie należy lekceważyć. Kontakt ze specjalistą często może się okazać niezbędny.

W niektórych sytuacjach konieczna może się okazać hospitalizacja. W takiej sytuacji szpital zapewnia profesjonalną i pełną opiekę i pomoc. Czas leczenia warto sobie uatrakcyjniać stawiając na spotkania towarzyskie, wykonywanie obowiązków domowych, czy inne zajęcia jak np. czytanie gazet czy oglądanie telewizji. Nie powinno się pozostawiać samemu ze swoimi myślami.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog interesujący się modą
i wszelkimi kwestiami związanymi z życiem rodzinnym,
a także wystrojem i aranżacją wnętrz i ogrodów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.