Artykuł partnera.

Zapalenie zatok przynosowych to bolesna i utrudniająca codzienne funkcjonowanie choroba, która może pojawić się niezależnie od pory roku. Dowiedz się, jakie domowe sposoby można stosować na zapalenie zatok u dziecka i u osoby dorosłej, na czym polega leczenie tej dolegliwości oraz jak jej przeciwdziałać.

Zapalenia zatok przynosowych – objawy i przyczyny

Objawy zapalenia zatok to najczęściej katar i trudności w oddychaniu spowodowane spływającą wydzieliną i zatkanymi przewodami nosowymi. Do objawów zapalenia zatok należy także rozpierający ból głowy u nasady nosa, czasem także ból zębów i w okolicy oczodołów. Dolegliwości bólowe nasilają się zazwyczaj po schyleniu głowy. Przy zapaleniu zatok może też pojawić się kaszel i gorączka oraz obrzęk wokół oczu.

Zapalenie zatok przynosowych może być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Do jego rozwoju może również przyczynić się niewłaściwie leczona alergia, która powoduje przewlekłe objawy takie jak nieżyt nosa i stan zapalny górnych dróg oddechowych. Utrudnia to lub uniemożliwia spływanie do jamy nosowej wydzieliny produkowanej w zatokach. Jamy zatok nie są wówczas drożne i odpowiednio wentylowane, co sprzyja rozwojowi infekcji. Stan zapalny sprawia, że wydzielina produkowana jest w zatokach w większej ilości, co dodatkowo utrudnia jej odprowadzanie. Duża ilość wydzieliny, stan zapalny i obrzęk błony śluzowej jam nosowych prowadzą do zatkania zatok, co powoduje trudności w oddychaniu, dyskomfort i dolegliwości bólowe. Do bakteryjnego zapalenia zatok może również dojść w wyniku problemów stomatologicznych takich jak stan zapalny korzenia zębowego.

W jaki sposób leczy się zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Niewłaściwie leczona może przejść w stan przewlekły, który nie poddaje się leczeniu zachowawczemu, lub mieć charakter nawracający. Każdy epizod zapalenia zatok przynosowych wymaga konsultacji z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę i wybierze odpowiednią metodę leczenia. W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych stosowane są antybiotyki. Wirusowe zapalenie zatok leczy się, podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą objawy.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów i zapalenie zatok ma charakter przewlekły lub pojawiają się częste nawroty, lekarz może zaordynować leczenie operacyjne, które ma na celu usunięcie uszkodzonej błony śluzowej i udrożnienie zatok.

Co na zapalenie zatok – domowe sposoby

W przypadku zapalenia zatok warto zastosować domowe sposoby takie jak inhalacje i irygacje roztworem soli fizjologicznej. Rozrzedzają one wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie oraz niwelują trudności w oddychaniu. Łagodzą też obrzęk błon śluzowych nosa i redukują stan zapalny. Do inhalacji można dodać kilka kropli olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Sól fizjologiczną do irygacji można kupić w aptece lub przygotować roztwór samodzielnie. Takie proste domowe sposoby sprawdzą się na zapalenie zatok u dziecka i u osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, że mają one charakter jedynie wspomagający i konieczne jest zastosowanie właściwego leczenia zaleconego przez lekarza.

Jak zapobiegać zapaleniu zatok?

Zapaleniu zatok można i warto zapobiegać. Profilaktyka to przede wszystkim dbanie o właściwą higienę i profilaktykę stomatologiczną, tak by nie dopuścić do powstawania stanów zapalnych. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie śluzówki jam nosa, tak by była w dobrej kondycji i bardziej odporna na ataki wirusów czy bakterii. Zwłaszcza zimą warto stosować nawilżacze powietrza w ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach. Zapobieganie zapaleniu zatok to także właściwe leczenie alergii, aby nie dopuścić do przewlekłego stanu zapalnego i nieżytu nosa. Zalecane jest stosowanie leków antyhistaminowych oraz miejscowa aplikacja leków z kortykosteroidami. Osoby dorosłe mogą stosować spray do nosa Nasometin Control*, który błyskawicznie obkurcza śluzówkę nosa i niweluje objawy takie jak katar i kichanie. Nasometin udrażnia przewodu nosowe i ułatwia oddychanie na długi czas – wystarczy jedna aplikacja dziennie . W ten sposób zapobiegamy sytuacji sprzyjającej zaleganiu w zatokach wydzieliny i rozwojowi stanu zapalnego zatok przynosowych.

Przypisy:

1. Mariola Zagor i in., Zapalenie zatok przynosowych, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych, data dostępu 14.03.2022.

2. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergiczny nieżyt nosa, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, data dostępu 11.03.2022.

3. Antoni Krzeski, Zapalenie zatok przynosowych, Magazyn Otorynolaryngologiczny, wydanie specjalne, wrzesień 2003.

4. Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.

5. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Via Medica 2014, 159-169.

6. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013.

7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.

* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.