Zaburzenia odżywiania zawsze są poważnym problemem, którego nie wolno bagatelizować. Nieleczony może wiązać się z wieloma komplikacjami, które rzutować będą na całe przyszłe życie. To właśnie dlatego od razu, gdy zauważy się u któregoś ze swoich bliskich niepokojące objawy, należy działać jak najszybciej, zanim zaburzenia pogłębią się.

Zaburzenia odżywiania – czym są?

Jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania definicje mogą być naprawdę różne. Wiele źródeł wskazuje zaburzenia odżywiania jako ogólne problemy związane z jedzeniem. Chora osoba całkiem rezygnuje z jedzenia lub wręcz przeciwnie, objada się po to, aby potem wywołać wymioty lub biegunkę. Gdy mówi się o zaburzeniach odżywiania definicja obejmować może także ogóle zagadnienia dotyczące nieprawidłowego odżywiania. Osoba, która cierpi na problemy z odżywianiem nie potrafi sama o siebie zadbać i wyniszcza swój organizm.

Objawy związane z zaburzeniami odżywiania

Pierwszymi objawami, które od razu powinny wzbudzić zainteresowanie jest:

  • unikanie wspólnych posiłków,
  • głodzenie się,
  • chudnięcie lub wręcz przeciwnie, gwałtowne tycie,
  • stosowanie środków wymiotnych lub przeczyszczających,
  • chroniczne zmęczenie,
  • ukrywanie jedzenia.

Oczywiście nie zawsze jeden z tych objawów od razu wskazuje na chorobę. Warto jednak pozostać czujnym. Zwłaszcza jeśli ten problem dotyczy kogoś bliskiego.

Zaburzenia odżywiania co to i jakie mają znaczenie?

Pytając ludzi o zaburzenia odżywiania definicje mogą być różne, ale zawsze wskazują na niezaprzeczalny problem, którym jest wyniszczanie swojego organizmu i doprowadzanie do niebezpiecznych sytuacji. W takim przypadku warto rozmawiać o zaburzeniach odżywiania co to jest oraz, jak się objawia. Warto uświadamiać o tym zwłaszcza młodych ludzi, którzy są przede wszystkim podatni na tego typu choroby. Zazwyczaj zaburzenia odżywiania atakują w wieku nastoletnim, ale znane są także przypadki zachorowania wcześniej lub znacznie później. Choroba nie wybiera i na pewno warto pozostać tego świadomym. Na te przypadłości częściej popadają kobiety. Zwłaszcza te, które pragną schudnąć.

Czym kieruje się osoba chora?

Kobieta borykająca się z zaburzeniami odżywiania
Źródło: Pixabay.com

Aby móc pomóc osobie, która zmaga się z zaburzeniami odżywiania, z całą pewnością najpierw trzeba poznać przyczyny, dla których tak się dzieje. Na choroby typu bulimia czy anoreksja najczęściej chorują dziewczyny w wieku nastoletnim. Często wiąże się to z brakiem akceptacji swojego ciała i chęcią przypodobania się otoczeniu. Taka osoba zaczyna więc się odchudzać i stosować w tym celu dietę, która często nie jest dla niej przeznaczona i jedynie obciąża oraz osłabia organizm. W takim przypadku konieczna jest obserwacja i szybka pomoc. Gdy pojawiają się zaburzenia odżywiania terapia, często jest jedynym rozwiązaniem. Tylko szybkie działanie jest w stanie zapomóc wyniszczaniu organizmu.

Choroby związane z zaburzeniami odżywiania mogą bowiem doprowadzić do śmierci i niestety dzieje się tak stosunkowo często.

Jak powinno wyglądać leczenie?

Warto wiedzieć, że gdy pojawiają się zaburzenia odżywiania, terapia to często jedyne rozwiązanie, a już na pewno najskuteczniejsze. Przede wszystkim chora osoba koniecznie musi porozmawiać ze specjalistą, który pomoże jej spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

Osoba z zaburzeniami musi zrozumieć, dlaczego takie zachowanie jest dla niej szkodliwe i sama wyrazić chęć poprawy swojego zdrowia. Terapeuta odgrywa w tej kwestii znaczącą rolę, ponieważ musi potrafić dotrzeć do swojego pacjenta. To dlatego odpowiednio dobrany specjalista to skarb. W przypadku zaburzeń odżywiania terapia powinna trwać tak długo, aż osoba, która zmaga się z przypadłościami, będzie całkowicie gotowa do tego, aby stawić nim czoła. Tylko w ten sposób wyzdrowienie jest możliwe. Przede wszystkim terapia musi obejmować wiele kwestii psychologicznych, ale i być odpowiednio dopasowana do konkretnej osoby. Często jest to terapia w zamkniętym ośrodku, ale zdarza się także, że wystarczą indywidualne spotkania z psychiatrą.

Autorka:
Monika – studentka dziennikarstwa.
W wolnych chwilach tworzy teksty
o tematyce modowej i zdrowotnej.
Często podróżuje.

Źródło:

  • https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/xxi-wiek-era-zaburzen-odzywiania/.

One Reply to “Zaburzenia odżywiania – czym są i jak sobie z nimi poradzić?”

  1. Zaburzenia odżywiania niestety często są bagatelizowane albo spychane na dalszy plan. Ale to choroba jak każda inna i należy ją leczyć. Najważniejsze, że serio można z tym wygrać. Trzymam kciuki za wszystkich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.