Węgiel aktywny jako lek jest znany już od dawna. Już w starożytnym Egipcie stosowany był w postaci proszku do zasypywania nim ran. Fakt ten jest zapisany na egipskim papirusie. Obecnie wciąż możemy używać węgiel, kupując go w aptece lub innych punktach handlowych. Ma postać proszku zamkniętego w kapsułkach lub sprasowanego bloczku, uformowanego w tabletkę. Jego właściwości są doceniane przez naturopatów oraz lekarzy.

Jak stosować węgiel aktywny w domu?

Najczęściej węgiel aktywny zażywany jest doustnie podczas biegunek, przy wzdęciach i zatruciach pokarmowych. Jego zadaniem jest wyłapać toksyny, gazy, bakterie chorobotwórcze, wirusy, obce białka itp. i wyrzucić je z naszego organizmu.

Gdy cierpimy na rozwolnienie wywołane zjedzeniem pokarmu, który wywołał rozstrój żołądka i jelit, stosujemy węgiel aktywny. Może być w tabletkach lub kapsułkach. Każde opakowanie węgla aktywnego zawiera ulotkę, na której jest propozycja podania. Możemy się dopytać także farmaceuty lub lekarza, które dawkowanie należy w naszym przypadku uwzględnić.

Inaczej będziemy stosować węgiel aktywny w trakcie biegunki, a inaczej w czasie przeziębienia lub grypy i innych dolegliwości. Dotyczy to oczywiście dawkowania i częstotliwości oraz sposobu podawania.

Poznajmy węgiel aktywny i jego właściwości

Zalety węgla aktywnego nie kończą się przy rozstroju pokarmowym i grypie, a wszystko dlatego, iż ma on duże możliwości adsorpcji dzięki specyficznej budowie ziarna. Ziarenko węgla, pomimo swojej mikroskopijnej wielkości, ma wiele zagłębień, pęknięć i szczelin. To powoduje wnikanie do nich w układzie pokarmowym różnych zarazków i toksyn, które nie są w stanie już się stamtąd wydostać. Dzięki temu wydalamy je wraz z węglem i kałem poprzez odbyt.

Trudno gojące się rany, sączące się, szybko znikną po posypaniu ich węglem aktywnym. Warto mieć przy sobie kapsułki z węglem, idąc np. na łąkę i gdy ukąsi nas giez lub inny owad, posypana ranka węglem przestanie być ogniskiem zapalnym. Fenomenem jest także to, iż węgiel aktywny dzięki swym właściwościom, wyłapuje obce białka i związki nowotworowe, a także metale ciężkie.

Ten naturalny środek leczniczy zyskał również uznanie w kosmetyce. Coraz częściej wykorzystuje się go do różnych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Naturalny węgiel aktywny w proszku – jak stosować go w kosmetyce?

Jeżeli proszek węgla aktywnego zamknięty jest w kapsułkach, otwieramy kapsułkę i wysypujemy jej zawartość do miseczki lub na talerzyk. Gdy mamy go w tabletkach, najpierw musimy pigułkę rozkruszyć i utrzeć na proszek za pomocą moździerza. Można stosować węgiel aktywny do wybielania zębów.

Łączymy go z pastą do zębów, której używaliśmy dotychczas jako białą i szorujemy zęby od tej pory czarną pastą. Ten domowy kosmetyk z węglem aktywnym doskonale wybieli nam zęby i wzmocni szkliwo oraz przy okazji pozbiera z jamy ustnej wszelkie bakterie i inne toksyczne związki. Jeżeli nie mamy czasu na przygotowanie tej mieszanki, kupimy gotową pastę, zawierającą w  swym składzie węgiel drzewny.

Węgiel aktywny w proszku stosować możemy nie tylko do mycia zębów, ale także w maseczkach do twarzy i ciała.

Jak zrobić własne kosmetyki z węglem aktywnym?

Są gotowe kosmetyki z węglem aktywnym. Nie musimy sami mieszać węglowego proszku z innymi składnikami domowymi sposobami. Jednak, jeżeli lubimy eksperymentować i tworzyć coś samemu, możemy zrobić własną maseczkę z węglem aktywnym do twarzy. Do zrobienia maseczki oczyszczającej potrzebujemy:

  • 3 łyżeczki proszku węgla aktywnego;
  • 2 łyżeczki żelatyny w proszku z alg;
  • 4 łyżeczki letniej wody.

Maseczka z węglem aktywnym będzie gotowa po dokładnym wymieszaniu i rozpuszczeniu składników. Do tego celu potrzebujemy garnka z wodą, do którego wstawiamy miseczkę wraz z odmierzonymi proporcjami składników. Wodę w garnku podgrzewamy, jednocześnie mieszając pędzelkiem mieszankę w miseczce aż do momentu otrzymania płynnej konsystencji.

Węgiel aktywny w pielęgnacji
Źródło: Pixabay.com

Gotową maseczkę z węglem aktywnym nanosimy pędzelkiem na twarz, omijając okolice oczu, brwi oraz ust. Gdy maseczka wyschnie, utworzy żelowy plaster, który zdejmiemy, chwytając palcami za jego brzeg. Jeśli nie mamy czasu na własnoręczne przygotowanie pielęgnacyjnej maseczki, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań.

Autor tekstu:
Beata Goździk – copywriter,
autorka książki dla młodzieży Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018)
oraz lektorka audiobooków.

 

One Reply to “Węgiel aktywny – poznaj jego właściwości i dowiedz się, jak należy go stosować”

  1. Maseczka na twarz z węgla to niebo! Zachęciliście mnie tym artykułem do zrobienia sobie dzisiaj domowego SPA! Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.